Hudební léto Kuks

Jiří Rožeň – dirigent

Dirigent Jiří Rožeň je výrazným talentem mladé dirigentské generace a vášnivým propagátorem české hudby na zahraničních koncertních pódiích.
V této sezóně dirigoval Dánský národní symfonický orchestr, Orchestre National du Capitole de Toulouse, NOSPR Katowice, Orquesta Sinfónica de Tenerife, St. Gallen Sinfonieorchester, L’Orchestre de chambre de Genève a SOČR na festivalu Dvořákova Praha.
V příští sezóně ho čeká intenzivní spolupráce se Státní operou Praha a debuty s Aalborg Symfoniorkester, Scottish Chamber Orchestra, Orchestre National de Metz, recreation – GROSSES ORCHESTERe GRAZ a dalšími.
Vrcholy sezóny 2020/21 byly debuty s Royal Philharmonic Orchestra v Londýně a Royal Liverpool Philharmonic. Dále dirigoval všechny hlavní belgické orchestry
(Orchestre national de Belgique, Brussels Philharmonic, Antwerp Symphony Orchestra a Philharmonique Royal de Liège), Royal Scottish National Orchestra, Stavanger Symphony, Poznan Philharmonic a Staatsorchester Kassel. Jiří Rožeň vystoupil na dvou prestižních festivalech – vrátil se na MHF Pražské jaro a debutoval v Číně na Forest Festival Nanjing s Jiangsu Symphony.
V uplynulých sezónách dirigoval např. Deutsches Sinfonie-Orchester Berlin, Göteborgs Symfoniker, BBC Philharmonic, BBC National Orchestra of Wales, Ulster Orchestra, Hiroshima Symphony Orchestra, Orchestre de Pau Pays de Béarn, Symfonický orchestr Chorvatského rádia a televize Záhřeb a další.
U nás spolupracoval Jiří Rožeň s Českou filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava, PKF-Prague Philharmonia, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Filharmonií Brno a dalšími.
Spolupracoval s mezinárodně uznávanými sólisty jako Marc Bouchkov, Lawrence Brownlee, Mahan Esfahani, Kirill Gerstein, Vadim Gluzman, Victor Julien-Lafferieère, Sergej Nakarjakov, Christian Schmitt, Kian Soltani, Arabella Steinbacher, Lukáš Vondráček a Esther Yoo.
V letech 2015-17 působil jako asistent šéfdirigentů Thomase Dausgaarda a Donalda Runniclese u BBC Scottish Symphony Orchestra.
Byl finalistou prestižních dirigentských soutěží – Nestlé Young Conductors Award 2015 v Salcburku a Donatella Flick Conducting Competition 2014 v Londýně.

Narodil se v Praze v roce 1991. Studoval dirigování na Pražské konzervatoři a univerzitách v Salcburku, Hamburku, Curychu a Glasgow, kde byl Leverhulme Conducting Fellow. Aktivně se zúčastnil mistrovských kurzů u Daniele Gattiho s Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Davida Zinmana s Tonhalle-Orchester Zürich, Jukka-Pekky Sarasteho s WDR Köln a Petera Eötvöse s Orchestre Philharmonique de Radio France.