Hudební léto Kuks

Jörg Schneider – tenor

Rakouský tenorista Jörg Schneider je od roku 2017 členem Vídeňské státní opery. Předtím byl deset let členem souboru vídeňské Volksoper. Narodil v rakouském Welsu a své první hudební vzdělání získal u Vídeňského chlapeckého sboru. V roce 1995 se stal členem souboru Staatstheater Wiesbaden. V letech 1997 – 2000 byl členem souboru v Deutsche Oper am Rhein.
Mezi jeho významná vystoupení patří David na Maggio Musicale Fiorentino, Steuermann v Římě, Veroně a Bruselu, Don Ottavio v Japonsku, Mozartovo Requiem v Semperoper, Leukippos v Barceloně, Linci a Drážďanech, Belmonte v Deutsche Oper Berlin a na Maggio Musicale nebo Tamino ve Florencii.
Další vystoupení ho zavedla do milánské La Scaly, na Salcburský festival, do Stuttgartu, Turína, Curychu, Madridu, Baden-Badenu a Hong Kongu. V roce 2007 se stal členem souboru vídeňské Volksoper. V roce 1989 debutoval ve Vídeňské státní opeře, jejímž je dnes členem a zpíval zde mimo jiné tyto role: Tamino (Kouzelná flétna), Jaquino (Fidelio), Froh (Zlato Rýna), Narraboth (Salome), Beppe (Komedianti), Erik (Bludný Holanďan), Herodes (Salome) a další.
Jörg Schneider v roce 2017 debutoval v Bavorské státní opeře v Mnichově jako Tanzmeister v Ariadně na Naxu, v roce 2018 debutoval ve Wagnerově opeře Zlato Rýna ve Státní opeře v Hamburku. V dubnu 2019 uskutečnil písňový recitál s Brahmsovou „Die schöne Magelone“ ve vídeňském Musikvereinu. V létě 2019 debutoval na festivalu v Glyndebourne.
Od ledna 2016 je ředitelem koncertního cyklu „Přátelé operety“ v St. Pöltenu. Od září téhož roku vyučuje sólový zpěv na Prayner Konservatorium ve Vídni.