Hudební léto Kuks

Wolfgang Kogert – varhany

Rakouský varhaník Wolfgang Kogert je mimořádně všestranný interpret. Jeho repertoár sahá od Robertsbridgeského kodexu (1360) až po soudobou hudbu. Narodil se ve Vídni v roce 1980 a vzdělání získal ve svém rodném městě, Stuttgartu a Detmoldu. V roce 2006 jako jediný rakouský varhaník vyhrál International Wedstrijd Musica Antiqua v Bruggách a v roce 2013 byl rezidenčním umělcem v Cité Internationale des Arts v Paříži. V roce 2012 byl Kogert jmenován varhaníkem proslulé Wiener Hofburgkapelle, kde hraje s Wiener Hofmusikkapelle, složenou z členů Vídeňské filharmonie, Vídeňského chlapeckého sboru a mužského sboru Vídeňské státní opery. Kogert je kurátorem varhan Schuke (1983) v ORF RadioKulturhaus ve Vídni a prvním hostujícím varhaníkem historických varhan (Pfliegler –1767) dolnorakouského poutního kostela Hafnerberg.
Mezi jeho koncertní aktivity patří vystoupení na festivalech jako Wien Modern, Leipzig Bach Festival, Hildebrandt Days v Naumburgu, Scelsi Festival v Basileji, Orgel-mixturen Sankt Peter v Kolíně nad Rýnem a Festival van Vlaanderen. Jako sólista vystupoval v Musikverein ve Vídni, vídeňském Konzerthausu, Palais des Beaux-Arts v Bruselu, Tokyo Opera City Concert Hall a Aichi Arts Center v Nagoji. Byl zván na varhanní koncerty v kostelech jako Notre-Dame v Paříži, katedrála ve Freiburgu, v Oslu, Praze, Miláně, Aténách, Rize, Tripolisu, Istanbulu a dalších. Wolfgang Kogert spolupracoval s orchestry jako Pittsburgh Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra nebo Camerata Salzburg.
Wolfgang Kogert je řádným členem porot varhanních a skladatelských soutěží a píše články do odborných časopisů. Působí také jako poradce pro varhanářské projekty a pro varhanní cyklus Jeunesse – hudební mládež Rakouska.
Působí také jako pedagog. Po šesti letech výuky varhan a improvizace na Hochschule für Musik Detmold vyučuje Wolfgang Kogert od roku 2015 varhany na Univerzitě Mozarteum v Salcburku. V zimním semestru 2020/21 pravidelně vyučoval na Hochschule für Musik ve Freiburgu. Byl zván na řadu kurzů, přednášek a koncertů na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, Kunstuniversität Graz, Anton Bruckner Privatuniversität Linz, Conservatorium van Amsterdam a dalších.