Hudební léto Kuks

Reinhold Friedrich – trubka

Reinhold Friedrich je pokládán za jednoho z nejlepších trumpetistů na světě. Od svého úspěchu v soutěži ARD v roce 1986 hostuje na všech významných světových pódiích. V letech 1983 až 1999 zastával pozici sólotrumpetisty při Radio Sinfonieorchester Frankfurt. V roce 2003 jmenoval Reinholda Friedricha legendární dirigent Claudio Abbado stálým sólovým trumpetistou Lucernského festivalového orchestru, který od roku 2017 vede vynikající italský dirigent Riccardo Chailly. Reinhold Friedrich je také uměleckým ředitelem Brass Ensemble při Lucernském festivalovém orchestru.
Reinhold Friedrich se věnuje staré i nové hudbě. Hrál na historické nástroje s Capricciem Basel, Orchestrem des Champs-Élysées nebo orchestrem Wiener Akademie. Na druhé straně hrál světové premiéry Wolfganga Rihma, Sira Petera Maxwella Daviese, Caroly Bauckholt, Rebeccy Saunders, Hanse Wernera Henze, Nicolause A. Hubera, Rebeccy Saunders, Caspara Johannese Waltera nebo Bernda Aloise Zimmermanna.
Své umění a znalosti předává jako profesor hry na trubku na Hochschule für Musik v Karlsruhe a není divu, že je vyhledávaným lektorem pro masterclassy a skutečným velikánem mezi trumpetisty. Dále působí jako profesor na londýnské Royal Academy of Music, madridské Escuela Superior de Musica Reina Sofia a také v japonské Hirošimě. Jeho studenti vyhrávají většinu významných světových soutěží, jsou sólotrumpetisty předních světových orchestrů a zastávají významné pozice na hudebních školách po celém světě – od Tokia přes Tel Aviv a Rio de Janeiro až po evropské hudební školy. Rozsáhlá a úspěšná je také jeho nahrávací činnost.