Hudební léto Kuks 2017

 

 

 

Hudební léto kuks 2017

Marco Socías

Marco Socías
  

Marco Socías – kytara

HudebniletoKuks.cz HudebniletoKuks.cz - english version HudebniletoKuks.cz - german version HudebniletoKuks.cz
Kytarista Marco Socías se narodil ve španělském městě Málaga, kde získal i své první hudební vzdělání. To dále prohluboval účastí na mnoha mistrovských kurzech a studiem na Musikhochschule v Kolíně nad Rýnem. Mezi významné osobnosti, se kterými se během svých studií setkal, patří Carmen Gallardo, Antonio Company, José Tomás, José Miguel Moreno, Hubert Käppel a David Russell.
Ve svých 21 letech se Marco stal nejmladším profesorem kytarové hry ve Španělsku. Získal ocenění na nejprestižnějších mezinárodních soutěžích („Infanta Cristina“ ve Španělsku - 1. cena, „Le printemps de la Guitare“ v Belgii, „Concorso Internazionale di Gargnano“ v Itálii).
Marco Socías je pravidelně zván na mezinárodní kytarové festivaly. Koncertuje v celé Evropě, na Blízkém východě a v USA jako sólista nebo člen komorních seskupení. Vystoupil na významných světových pódiích (Concertgebouw v Amsterdamu, Konzerthaus ve Vídni, Auditorio Nacional v Madridu, Konzerthaus a Philharmonie v Berlíně, Alte Oper ve Frankfurtu) a s řadou vynikajících orchestrů (Radio Sinfonie-Orchester Berlin, Rotterdam Philharmonic, Orquesta Ciudad de Granada, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orquesta de Cadaqués a Orquesta Nacional de Cuba). Spolupracoval s těmito významnými dirigenty: Sir Neville Marriner, Josep Pons, Víctor Pablo Pérez, Odón Alonso a Leo Brouwer.
Marco Socías nahrál osm CD. V prvním období to byl Giulianiho kytarový koncert op. 30, „Concerto Meditarraneo“ pro dvě kytary a orchestr Carla Domeniconiho (spolu s autorem), CD s katalánskou hudbou (autoři Pujol, Llobet, Mompou), výběr skladeb Joaquína Rodriga, „Álbum de Colien“ (se současnou španělskou a portugalskou hudbou) a španělské písně (autoři Falla, Lorca a Gerhard) se sopranistkou Juanitou Lascarrou. Později nahrál CD sólových skladeb Joaquína Rodriga pro EMI a s orchestrem Ciudad de Granada (s dirigentem Josepem Ponsem) nahrál „Concierto de Aranjuez“ a „Fantasia para un Gentilhombre“ pro Harmonia Mundi. V současnosti pracuje s korejskou sopranistkou Sumi Jo na CD se skladbami Johanna Sebastiana Bacha pro Deutsche Grammophon. Italský skladatel Carlo Domeniconi věnoval Marcovi skladby „Incontro“, „Sonata, quasi una sinfonia“ a Kytarový koncert č. 13.
Marco Socías působí jako profesor v Centro Superior de Música ”Musikene” v baskickém městě San Sebastián ve Španělsku.