Hudební léto Kuks 2017

 

 

 

Hudební léto kuks 2017

Marek Zvolánek

Marek Zvolánek
  

Marek Zvolánek – trubka

HudebniletoKuks.cz HudebniletoKuks.cz - english version HudebniletoKuks.cz - german version HudebniletoKuks.cz
Trumpetista Marek Zvolánek se narodil v roce 1974 v Praze. Na trubku začal hrát v sedmi letech v Hudební škole hlavního města Prahy. Jeho studia pokračovala na konzervatoři ve třídě profesora Antonína Vaigla. Již během studií na sebe začal upozorňovat svými úspěchy, a tak se rozhodl své dosavadní vzdělání začít rozšiřovat u známých evropských kapacit, Hanse Ganche, profesora Salzburského Mozartea, a Konradina Grotha z Berlínské hudební akademie.
Již v 18 letech se stal členem České filharmonie, kterou v té době řídil Václav Neumann. Jako sólista opakovaně vystupoval na významných pódiích, uznávaných i v mezinárodním měřítku, jako jsou například festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj a účinkoval s orchestry Prague Symphony Orchestra, Prague Chamber Orchestra, Suk Chamber Orchestra, Czech Philharmonic Chamber Orchestra, Prague Radio Symphony Orchestra, Philharmony Orchestra Hradec Králové, Philharmony Orchesta Bohuslav Martinů, Moravian Philharmonic Olomouc, Talich Chamber Orchestra, Neue Lausitzer Philharmonie a další.
Od roku 2006 je členem prestižního souboru Ten of the Best, který je složen z deseti trumpetistů vybraných z celého světa. V roce 2004 vedl masterclass v japonské Osace a v tomtéž roce byl do rozhlasové sítě Euroradia EBU uveden přímý přenos jeho vánočního koncertu.
Podílel se na řadě CD, z nichž za všechny jmenujme alespoň nahrávku Bachova druhého Braniborského koncertu z roku 1997 pro americkou společnost Crystal Records. Nebo CD z roku 2002, které natočil se souborem Prague Brass Soloist, jehož členem byl od roku 1997.
Jeho sólovou činnost reprezentuje deska barokních koncertů z roku 2003, vydanou firmou Cube Bohemia, v jejichž klasickém labelu je toto CD nejprodávanější. Jsou na něm zastoupeny skladby M. Haydna, F. X. Richtera. V časopisu Harmonie (leden 2007) je o tomto CD uvedeno: „Vše vytváří téměř dokonalou scenérii pro mimořádný posluchačský zážitek i v celosvětovém srovnání…", „…CD barokních koncertů M. Zvolánka má velkou šanci zasáhnout do hudebního povědomí i v mezinárodním rozsahu...".
V roce 1998 začal být zván Hudebním studiem Smečky k natáčení filmové hudby, dokumentů a poslední dobou také hudby k počítačovým hrám. Do této chvíle se jedná o asi 250 filmů nebo seriálů po celém světě. Často se jedná o velice známé produkce (Georg Lucas, David Lynch, Roman Polanski, Tom Cruise, Sylvester Stallone, Rachel Portman, Elmer Bernstein, Carl Davis a mnoho dalších).
V současné době působí Marek Zvolánek jako solotrumpetista v Prague Radio Symphony Orchestra a Prague Symphony Orchestra.