Hudební léto Kuks

Štěpánka Pučálková – mezzosoprán

Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková je sólistkou a členkou ansámblu Semperovy opery v Drážďanech. Narodila se v Berlíně a v roce 2012 absolvovala studium u prof. Elisabeth Wilke, E. Gramsse a J. Wallniga na Universität Mozarteum Salzburg. Současně byla vyznamenána organizací a nadací Stiftung Mozarteum medailí Lilli Lehman.
Účinkovala na významných festivalech a divadlech jako jsou Mozartwoche Salzburg, Salzburger Festspiele, Osterfestspiele Salzburg, Beijing Music festival, Landesthetater Salzburg, Landestheater Bregenz, Landestheater Innsbruck, Slovenské národné divadlo, Teatro Romano Fiesole Florencie, Státní opera a Národní divadlo v Praze a Volksoper Wien. Vystoupila na koncertech v Japonsku, Číně, Norsku, Dánsku, Itálii, Francii, Rakousku, Německu a Čechách.
Spolupracovala s významnými dirigenty jako Christian Thielemann, Danielle Gatti, Wladimir Jurowski, Kristiina Poska, Plácido Domingo, Alan Gilbert, Antonio Fogliani, Friedrich Haider, Marco Guidarini, Leo Hussein, Roland Böer, Martin Leginus a režiséry jako Peter Konwitschny, Vera Nemirova, Stefan Herheim, Mariusz Trélinski, Jiří Heřman, Eike Gramss a Keith Warner.
Na 50. jubileiním Velikonočním festivalu v Salzburgu debutovala v roli „Siegrune“ v opeře „Die Walküre“, pod taktovkou Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden, v režii Very Nemirovy. Jako koprodukce s Beijing music festival byla tato produkce také uvedena na podzim 2017 v Pekingu.
V roce 2013 se představila v rámci letního festivalu Salzburger Festspiele jako „Lehrbube“ v opeře „Die Meistersinger von Nürnberg“, pod vedením D. Gattiho a S. Herheima.
Byla finalistkou Hans Gabor Belvedere Competiton v roce 2015 a získala také cenu „Nejlepší ženský hlas“ na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille.
V roce 2019 vystoupila pod taktovkou maestra Plácida Dominga na koncertě Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle v Praze. V zahraničí vystoupila v hamburské Elbfilharmonie, salcburském Festspielhausu a debutovala ve vídeňské Volksoper v roli Carmen.
Spolupracuje s tuzemskými i zahraničními orchestry jako Staatskapelle Dresden, Wiener Phillharmoniker, Mozarteumorchestr Salzburg, Karlovarský symfonický orchestr, FOK nebo Czech ensemble baroque orchestra.
V drážďanské Semperoper ztvárnila roli pážete Urbaina v Meyerbeerových Hugenotech, Sesta Pompea v opeře Giulio Caesare, Mercédes v Carmen a 2. sólový hlas v Schöbergově opeře Moses und Aron. V následující sezóně zde bude debutovat jako Cherubino ve Figarově svatbě, Muse/Nicklaussee v Hofmannových povídkách, jako Rosina v Lazebníku Sevillském, Maddalena v Rigolettovi, Olga v Evženu Oněginovi a také jako Hagar ve světové premiéře opery „Die andere Frau“ Thorstena Rasche.