Hudební léto Kuks

Tomáš Jamník – violoncello

Tomáš Jamník je český violoncellista, v současnosti žijící v Berlíně. V roce 2006 zvítězil na mezinárodní soutěži Pražské jaro, kde obdržel řadu dalších zvláštních cen, stal se též finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award 2011 v Londýně.

Jako sólista hostoval u významných českých i zahraničních orchestrů, mimo jiné České filharmonie, DSO Berlin, Jerusalem Symphony Orchestra, Cordóba Symphony Orchestra a Philharmonia Orchestra London. Jako komorní hráč vystoupil s Magdalenou Koženou, Ivo Kahánkem, Pavel Haas Quartetem nebo Dvořákovým triem v londýnských Wigmore Hall a Barbican Hall, hamburské Elbphilharmonie nebo japonských Kitara Hall a Tokyo Metropolitan Hall. Kromě klasického repertoáru uvádí Tomáš v život i méně známé skladby, v roce 2019 premiéroval se SOČRem vlastní úpravu Dvořákova violoncellového koncertu A dur a koncert „Narcissus“ Jana Ryanta Dřízala. Premiéroval také skladby českých skladatelů Miroslava Srnky, Michala Nejtka, Slavomíra Hořínky nebo Ondřeje Kukala.

Je autorem iniciativy Vážný zájem, která propaguje myšlenku domácích koncertů a která pomohla k dnešnímu dni uspořádat stovky koncertů s účastí špičkových profesionálů i nadšených amatérů. Od roku 2015 působí jako umělecký vedoucí Akademie komorní hudby a v roce 2018 se stal uměleckým ředitelem Ševčíkovy akademie.

Tomáš studoval v Praze u Mirko Škampy, Martina Škampy a Josefa Chuchro, pokračoval v Berlíně u Jens Petera Maintze a na renomované Karajanově Akademii. Tomáš hraje na nástroj Lorenzo Storioni z roku 1784, laskavě zapůjčený ze soukromé sbírky pana Aleše Voverky.