Hudební léto Kuks

L’Armonia Terrena – komorní orchestr

Komorní ansámbl L’Armonia Terrena vyrostl z uměleckého podhoubí mimořádných hudebních osobností, jako je houslista a hudební skladatel Jan Valta nebo flétnista a hudební skladatel Jaroslav Pelikán. Soubor do svých řad okamžitě přitáhl i výrazné osobnosti mladé generace umělců. Za všechny jmenujme vynikajícího houslistu Milana Al-Ashhaba.

Vznik ansámblu byl iniciován realizací sólového alba sopranistky Simony Šaturové s názvem “Decade” s hudbou Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta, v roce 2014. Další úspěšné nahrávací projekty následovaly. V roce 2017 to byla světová premiéra Rybova latinského Stabat Mater (1805), která mimo jiné získala i prestižní ocenění francouzského magazínu DIAPASON découverte. V roce 2019 vychází souboru nahrávka další světové premiéry, mistrovského díla Antonína Rejchy „Requiem“. Konec roku 2019 přinesl i vydání CD s objevným dílem Jakuba Jana Ryby „Missa Solemnis in C per Festo Resurrectionis“. Rybovský triptych zakončila v roce 2020 nahrávka jeho orchestrálních děl a instrumentálních koncertů. Sólového partu Koncertu pro lesní roh se ujal fenomenální hornista Radek Baborák a velkolepý, bezmála čtyřicetiminutový Koncert pro violoncello nahrál mladý český violoncellista Eduard Šístek.

Zatím posledním albem, které vzniklo v roce 2021 je CD s názvem „Rediscovered Romantic Testimony“, které představuje téměř celistvou nahrávku orchestrálních skladeb pozoruhodného českého skladatele první poloviny 19. století Václava Jindřicha Veita, někdy též nazývaného český Mendelssohn.

Realizace těchto objevných hudebních nahrávek, přináší všem hudebníkům nejen radost z tvůrčího procesu, ale především uspokojení z naplňování mise souboru: Umožnit zapomenutým, nebo neprávem opomíjeným klenotům české hudby, aby znovu zazářily v koncertních sálech a staly trvalou součástí koncertního života.

Kromě pravidelné realizace kritikou vysoce oceňovaných CD v roce 2025 L’Armonia Terrena vytvořila vlastní platformu pro vznik mimořádných a komplexních kulturních událostí s názvem Spolu v hudbě.