Hudební léto Kuks

Zdeněk Klauda – dirigent

Dirigent Zdeněk Klauda je komplexní uměleckou osobností. Vedle kariéry dirigenta je šéfem hudebního nastudování v Národním divadle v Praze, a současně dramaturgem a spoluzakladatelem Festivalu Jakuba Jana Ryby. Díky svým uměleckým kvalitám i bohatým zkušenostem je často zván ke spolupráci do světových operních domů, jako je například Bavorská státní opera v Mnichově, Semperova opera v Drážďanech, Vídeňská státní opera či Pařížská národní opera, Salzburský festival a operní festival v Glyndenbourne.

Zdeněk Klauda je také zakladatelem a dirigentem orchestru L‘Armonia Terrena. Věnuje se koncertní, badatelské a bohaté nahrávací činnosti. Jeho celoživotní misí je objevování neprávem zapomenutých děl českých skladatelů, jakož i uvádění do života hudby skladatelů současných.

Od sezóny 2022/2023 pravidelně diriguje v Národním divadle Praha inscenace oper Kouzelná flétna a Le nozze di Figaro. V sezóně 2024/2025 ho čeká debut u Symfonického orchestru Českého rozhlasu, se kterým již realizoval nahrávku Drejslovy Symfonie. V roce 2021 vyústila jeho dlouhodobá badatelská činnost v nahrávku  Rediscovered Romantic Testimony, věnovanou symfonickému odkazu raně romantického českého skladatele německého původu Václava Jindřicha Veita. S tímto programem pak společně s orchestrem L’Armonia Terrena vystoupili v zahajovacím koncertu komorní řady Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK.

Pro vydavatelství Nibiru Publishers natočil se svým orchestrem řadu CD. První s titulem „DECADE“ představilo sopranistku Simonu Šaturovou v dílech Mozarta a Myslivečka.  Druhému CD s nahrávkou světové premiéry díla Jakuba Jana Ryby Stabat mater bylo uděleno prestižní ocenění DIAPASON DÉCOUVERTE. Rybovský odkaz rozvíjí i ve velice úspěšném projektu Kouzelná Rybovka Matěje Formana, na kterém se též podílel autorsky a který společně se sólisty a Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK nahrál pro Českou televizi. V roce 2024 vyjde z jeho popudu u vydavatelství Radioservis klavírní verze písňového cyklu Dřevěný Kristus skladatele Jana Hanuše a zároveň verze pro komorní orchestr skladatele Jaroslava Pelikána, jejíž vznik inicioval a následně provedl na brněnském Velikonočním festivalu duchovní hudby v roce 2022. V lednu 2018 debutoval jako dirigent na scéně moskevské Nové opery. V lednu 2019 se podílel na hudebním nastudování Prodané nevěsty v drážďanské Semperově opeře, debutoval u Štátnej filharmónie Košice a v únoru 2019 debutoval v Národním divadle v představení Mozartovy opery Kouzelná flétna. V sezóně 2019/2020 dirigoval v Národním divadle v Praze Mozartovu operu Don Giovanni. V téže sezóně vystoupil se svým orchestrem jako host Českého spolku pro komorní hudbu v rámci jejich koncertní sezóny pro Českou filharmonii, kam se též vrací.

V roce 2012 získal 3. cenu na dirigentské soutěži v rumunské Constantě. Pravidelně hostuje u většiny českých orchestrů, operních domů a na významných českých hudebních festivalech. Pravidelně doprovází s orchestry či jako klavírista špičkové české i světové pěvce jako jsou Simona Šaturová, Slávka Zámečníková, Adam Plachetka či Veronika Dzhioeva.