Hudební léto Kuks

Kateřina Englichová – harfa

Kateřina Englichová patří k výrazným osobnostem evropského interpretačního umění a je držitelka ceny Prague Classic Award 2018. Spolupracovala s významnými umělci a soubory, jak v zahraničí – Mstislav Rostropovič, Carol Wincenc, Gerard Causé, Cindy Phelps, Robert Davidovici, Michael Kofler, a další, tak u nás – Josef Suk, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý, Martin Kasík, Vilém Veverka, Škampa kvarteto, Bennewitzovo kvarteto, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Martinů, Pavel Haas Quartet, Mucha Quartet, Ensemble 18+, Ensemble Inégal, Pražský filharmonický sbor, Kuhnův dětský sbor, Boni Pueri a další.
Na podzim 2018 byla členkou poroty v největší světové soutěži „Israel Harp Competition“. Jako sólistka spolupracovala s dirigenty Jakubem Hrůšou, Jiřím Bělohlávkem, Zdeňkem Mácalem, Kasparem Zehndrem, Petrem Vronským, Ondřejem Kukalem, Pietari Inkinenem a dalšími. Několik let hrála s Filadelfským symfonickým orchestrem a měla možnost pracovat s dirigenty jako jsou Simon Rattle, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas, Seiji Ozawa a další. Zúčastnila se festivalů Tanglewood, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music festival v Japonsku, Pražské jaro, Pražský podzim, Dvořákova Praha, Festival Marnach (Lucembursko), Carintischer Sommer (Rakousko), Festival Mitte Europa, Sarajevská zima (Bosna) a jiné.
Vedla mistrovské kurzy v USA (Juilliard School of Music, Curtis Institute of Music), Kanadě, ve Velké Británii (The Royal Academy of Music), v Hongkongu, Lucembursku, harfový seminář v Santuario di Crea v Itálii. Každé léto vede kurzy na festivalu Ameropa.
Kateřina Englichová vystoupila jako sólistka s Philadelphia Orchestra, se San Francisco Chamber Orchestra, s Vancouver Symphony Orchestra, s Hongkong City Orchestra, s Brandenburským symfonickým orchestrem, s Budapešťským symfonickým orchestrem, s Českou filharmonií, s Brněnskou filharmonií, se symfonickým orchestrem Katowice, s Georg Solti komorním orchestrem Budapešť, se Symfonickým orchestrem FOK, s PKF – Prague Philharmonia, s Českým komorním orchestrem, s Talichovým komorním orchestrem, s Barocco sempre giovanne a dalšími. Vystudovala Konzervatoř v Praze a prestižní Fulbrightovo stipendium jí umožnilo studovat na Curtisově Institutu ve Filadelfii v USA. V létě 2017 dokončila postgraduální studium na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně.
Vystoupila po celé Evropě, Severní Americe, Japonsku, Hongkongu, Austrálii a Novém Zélandu. V roce 1998 debutovala v newyorské Weill Recital Hall v Carnegie Hall. S Českou filharmonií debutovala v roce 2008.
Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada skladatelů pro ni napsala skladby – např. Sylvie Bodorová, Jiří Gemrot, Zdeněk Lukáš, Jan F. Fischer, Eric Sessler, Christopher Coleman, P. Zimmerli, Karel Janovický, Jindřich Feld, Luboš Sluka a další. Premiérovala v Čechách koncerty Alberta Ginastery, Witolda Lutoslawského, Franka Martina, Jindřicha Felda, Isanga Yuna a Nino Roty, znovuobnovené premiéry koncertů Zdeňka Lukáše, Jana Hanuše. Na Pražském jaru 2019 premiérovala společně s Ensemblem 18+ harfový koncert „Harfenniana“ Ondřeje Kukala.
Kateřina Englichová se podílela na více než 40 CD nahrávkách – např. pro firmy Supraphon, Harmonia Mundi, Arco Diva, New World Record USA, Exton Japan a jiné. V posledních letech vydala CD Lukáš/Feld/Kalabis s lucemburským flétnistou Carlo Jansem, violistkou Jitkou Hosprovou a Pražským komorním orchestrem, dále u americké společnosti “Bogner`s Café” Mozartův Koncert pro flétnu a harfu s flétnistou Robertem Stallmanem, dirigentem Ondřejem Kukalem a Českým komorním orchestrem. V roce 2016 vyšla její sólová nahrávka „Musica per arpa“ Britten/Slavický/Gemrot/Hurník pro firmu Supraphon a v dubnu 2017 „Impressions“ Ravel-Kvěch/Debussy/Sluka s hobojistou Vilémem Veverkou, taktéž pro Supraphon. V roce 2018 vychází nahrávka B. Britten Ceremony of Carols s Kühnovým dětským sborem a sbormistrem Jiřím Chválou. Momentálně připravuje natáčení CD se sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.
Je držitelkou prvních cen z mnoha mezinárodních soutěží (USA, Itálie, Rakousko), mimo jiné i Pro Musicis Int. Award v New Yorku. Kateřina Englichová obdržela také Cenu Komorního spolku při České filharmonii za přínos v komorní hudbě a cenu lucemburského hudebního časopisu Supersonic Pizzicato za nahrávku francouzské komorní hudby. S Kateřinou Kněžíkovou získaly v lednu 2018 cenu Prague Classic Award v kategorii komorní hudba.
Kateřina Englichová je porotkyní v mezinárodních soutěžích – Itálie, Kanada, USA, Česká republika, v listopadu 2019 bude opět předsedat III. Harfové soutěži Karla Patrase v Praze. V březnu 2018 byla pozvána do poroty v harfové soutěže v srbském Pancevu, v říjnu 2018 byla porotkyní na „ Israel Harp Competition“. Několik let byla členkou komise Nadace “Plaváček” Juraje a Deany Jakubiskových, která pomáhala dětem z dětských domovů v uměleckých aktivitách. Je členkou Společnosti A. Dvořáka a “Harp Society”.