Hudební léto Kuks

Pražští komorní sólisté

Pražští komorní sólisté jsou nejdéle působícím smyčcovým orchestrem svého druhu v Čechách. U zrodu tělesa stáli v roce 1961 violista Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK Hubert Šimáček a legendární dirigent Václav Neumann. Jak jimi zvolený název orchestru napovídá, ansámbl byl tvořen muzikanty, kteří měli sólistické ambice, ale zároveň spolupracovali s předními českými i zahraničními sólisty a dirigenty té doby. Z těch nejvýznamnějších to byli houslisté Henryk Szeryng, Josef Suk, Gidon Kremer, Václav Hudeček, flétnista Jean-Pierre Rampal, cembalistka Zuzana Růžičková nebo dirigent Libor Pešek. Postupem času převzal umělecké vedení souboru cellista Václav Jírovec, po roce 2001 stáli v čele ansámblu houslisté Petr Hůla a Bohuslav Matoušek. PKS za dobu své existence koncertovali v nejprestižnějších koncertních sálech Evropy, v Japonsku, v Kanadě a zároveň se představili na významných hudebních festivalech. Spolupracovali na hudebních pořadech pro Českou televizi a realizovali řadu oceňovaných nahrávek.
Obnovená premiéra PKS se uskutečnila v roce 2013, v rámci festivalu Svátky hudby pod uměleckým vedením hornisty a dirigenta Radka Baboráka.
Během následujících let se Pražští komorní sólisté představili publiku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica – v roce 2017 na závěrečném galavečeru se sólistou Adamem Plachetkou a v roce 2018 v německém Bauzenu. Ansámbl PKS opakovaně spolupracoval s TV Noe v rámci projektu Má vlast Václava Hudečka, v roce 2020 se představil posluchačům Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc a v roce 2021 v rámci festivalu Dvořákova Příbram.
Od sezóny 2022/23 zastávají Pražští komorní sólisté post rezidenčního ansámblu kostela sv. Šimona a Judy, resp. Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK.
Současnou podobu ansámblu tvoří sólisté, komorní hráči, koncertní mistři a členové České filharmonie, Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK, orchestru Národního divadla, Symfo-nického orchestru Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia a České Sinfonietty, profesoři pražské AMU a Pražské konzervatoře.
Repertoár PKS se skládá z vrcholných děl pro smyčcový orchestr období baroka až po 20. století a hudbu současnou. Uměleckým garantem Pražských komorních sólistů je uznávaný český hornista a dirigent Radek Baborák.