Hudební léto Kuks

Lukáš Dvořák – varhany

Varhaník Lukáš Dvořák je absolventem Pražské konzervatoře v oboru hry na varhany, kterou vystudoval u Jana Kalfuse. V současné době pokračuje ve studiu varhan na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Pavla Černého a zároveň započal se studiem dirigování na Pražské konzervatoři. Svou první roční stáž absolvoval na Royal Danish Academy of Music v Kodani pod vedením varhanice Moniky Melcové. Minulý rok pak studoval na Prince Claus Conservatoire v nizozemském Groningenu pod vedením Erwina Wiersingy a Sietzeho de Vries, kam byl přijat v rámci magisterské zahraniční stáže.
Pravidelně si též doplňuje vzdělání na zahraničních masterclass (USA, Švédsko, Španělsko, Nizozemsko, Francie, Německo) pod vedením předních pedagogů (Kent Tritle, Nathan Laube, Bine Bryndorf, Michel Bouvard, Wolfgang Zerer, Pier Damiano Peretti).
Lukáš Dvořák je vítězem letošního ročníku Mezinárodní varhanní soutěže Jana Křtitele Vaňhala v Opočně, kde obdržel také speciální cenu za interpretaci Vaňhalovy skladby. V roce 2019 spolu s orchestrem Hudby hradní stráže a Policie České republiky doprovázel jako hlavní varhaník národní pouť ke sv. Anežce v Římě a Vatikánu za účasti tisíců poutníků. Po úspěšném vystoupení v New Yorku také spolupracuje s předním světovým sólistou a trombonistou Newyorské filharmonie Josephem Alessim. V létě roku 2023 ho doprovodil při jeho turné po Spojených státech amerických. Pravidelně též spolupracuje s tělesy jako např. Symfonický orchestr Prahy 8, Piccola orchestra či sbory Collegium hortense a Canticorum iubilo.
Od svých osmnácti let působí jako II. varhaník při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě a současně u sv. Mikuláše v Humpolci.