Hudební léto Kuks

Gustáv Beláček – bas

Basista Gustáv Beláček  vystudoval zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě u Evy Blahové a zdokonaloval se u Ileany Cotrubas , Carla Bergonzihoa  Helmuta Rillinga a Wolfganga Schöneho na Bach-Akademie ve Stuttgartu. Je držitelem ocenění několika mezinárodních pěveckých soutěží, např. v Rocca delle Macie v Itálii, soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (absolutní vítěz 1993), soutěže M. Schneidera-Trnavského nebo soutěže Hanse Gabora Belvedere. V opeře SND v Bratislavě vytvořil role Dulcamara, Figaro, Leporello, Gremin, Pimen, Vodník a další. Dnes zpívá na  evropských operních scénách včetně Ženevy, Bruselu a Štrasburku. Vystupoval s Canadian Opera Company v Torontu, v USA, v Japonsku  v Argentině, v Izraeli . Další výčet zahrnuje operní domy v Štýrském Hradci (Vodník) a Klagenfurtu (Ramfis), v Karlsruhe (Mustafa), v Düsseldorfu a v Norimberku (Dr. Kolenatý), Semperoper v Drážďanech (Vodník), Teatro Filarmonico Verona (Nourabad), v Palermu (Modrovous, Monstre Cathos), ve Florencii (Harašta), v Královské opeře v Kodani (Vodník, Gremin), v opeře Muscat v Ománu (Vodník), nebo operní festival Arena di Verona. V posledních sezónach zpíval  v Paríží s orchestrem Radio France, v Staatsoper München, v Deutsche Oper Berlin, Welsh Opera Cardiff a na BBC Proms.

Gustáv Beláček získal svou pověst nejen díky rozsáhlému opernímu repertoáru, ale rovněž díky své koncertní činnosti. Spolupracoval s dirigenty zvučných jmen jako Sir Charles Mackerras, Zdeněk Mácal, Jiří Bélohlávek, Tomáš Netopil, Tomáš Hanus, Jakub Hruša, Juraj Valčuha, Serge Baudó, Dennis Russel Davies, Jurij Temirkanov, András Ligeti, Charles Dutoit, Alberto Zedda, Marin Alsop, Carlo Rizzi, Daniel Oren, Marris Jansons, Esa Pekka Salonen, Kurt Masur, Seiji Ozawa a další. Vstupuje na prestižních koncertních pódiích Royal Albert Hall v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Groβes Festspielhaus v Salzburku i na prestižních festivalech Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, Luzern Festival.

Spolupracuje s televizí i hudebními vydavatelstvími Opus, Supraphon, Slovart, Delos, Radioservis, BBC, Naxos, Harmonia Mundi, Brilliant Classics, BRklassik a Arthaus. Spolupodílel se na nahrávce Dvořákova Requiem se Symfonickým orchestrem New Jersey pod taktovkou Zdeňka Mácala, která získala cenu Grammy. V roce 2008 mu byla v Miláně udělena cena GABARDI za interpretaci rolí Mozarta a Rossiniho.